freeforum.gr

δοκιμαστική λειτουργία - συμβουλές καλόδεχτες

Για την κυβέρνηση σύριζα - ανέλ

orestis

Re: Για την κυβέρνηση σύριζα - ανέλ

Postby orestis » Thu Jan 28, 2016 8:15 pm

Κάθε κυβέρνηση πρέπει να κρίνεται με γνώμονα τις αντικειμενικές της δυνατότητες στο πλαίσιο που καλείται να λειτουργήσει.
Έτσι ενώ πολλοί (και εγώ μαζί με αυτούς) λέμε ότι ο φράχτης στο Έβρο είναι ντροπή και οδηγεί σε θάνατο πλήθος προσφύγων στο Αιγαίο, η κατάργησή του, αν και είναι απόλυτα ηθικά επιβεβλημένη, είναι μάλλον αδύνατη στην παρούσα συγκυρία.
Να διευκρινίσω ότι η κατάργησή του, δεν σημαίνει ολοκληρωτικό ξερίζωμα, αλλά ορισμό μιας ελεύθερης διόδου με κέντρο υποδοχής και αναγνώρισης προσφύγων.
Οι εταίροι μας έχουν τρομάξει με το πλήθος των προσφύγων που συρρέουν στην ε.ε. και δεν έχουν καμιά όρεξη να τους διευκολύνουν. Έτσι ήδη βλέπουμε ότι σκληραίνουν τα μέτρα αποδοχής τους, χωρίς καν να υπάρχει μια τέτοια ελεύθερη δίοδος. Και όπως ξέρουμε τα σύνορα με την Φύρομ και την Βουλγαρία γίνονται όλο και ποιο αφιλόξενα για την είσοδο των προσφύγων. Οπότε η ηθικά και νομικά ισχυρή απαίτηση για κατάργηση του φράχτη, θα σήμαινε άμεση αντίδραση των εταίρων και εγκλωβισμό των προσφύγων στην Ελλάδα, ή αλλαγή της πύλης εισόδου στην Ευρώπη.
Έτσι αναρωτιέμαι νομίζει κανείς ότι μια άλλη πύλη εισόδου θα διασφάλιζε καλύτερα την ζωή των προσφύγων; Θα πνίγονταν λιγότεροι στο πέρασμα προς την Ιταλία ή θα άνοιγε τα σύνορά της η Βουλγαρία ή μήπως μια διαδρομή από τον βορά θα έσωζε περισσότερους;
Είναι ανέκδοτα αυτά για ανθρώπους συμπονετικούς που όμως αγνοούν ότι η ε.ε. δεν είναι η αγαθή ισχυρή δύναμη που θέλει να θεωρείται. Εάν οι ροές δεν μειωθούν κατακόρυφα τα σύνορα δεν ανοίγουν στο Έβρο με την βούλα των εταίρων, όποια κυβέρνηση και να έχουμε.
Και η κατάσταση θα χειροτερέψει σύντομα, από ότι δείχνουν οι διαθέσεις των εταίρων μας.

Όμως μιλάμε για πρόσφυγες. Πρέπει να τους δεχθούμε. Σωστά. Δεν πρέπει να ψοφολογάνε από την πείνα στην Τουρκία και τα άλλα κράτη που έχουν δεχθεί το πρώτο κύμμα. Να ανοίξουμε τα σύνορα και να τους δεχθούμε στην φιλόξενη αγκαλιά μας. Ευτυχώς για την Ελλάδα και για τους πρόσφυγες, οι πρόσφυγες δεν είναι ηλίθιοι, κατανοούν ότι η Ελλάδα δεν μπορεί να τους συντηρήσει ενώ η κρίση είναι σε κορύφωση. Έτσι κανείς σχεδόν δεν ζητά άσυλο στην Ελλάδα, όπως μπορεί να σας πληροφορήσει η αστυνομία. Και αυτό γιατί αν πάρουν το καθεστώς του πρόσφυγα εδώ κολλάνε εδώ για κάποια χρόνια. Θα μπορούσε να δεχθεί και να απορροφήσει 200 χιλιάδες, αλλά εδώ μιλάμε για εκατομμύρια. Δεχθήκαμε την είσοδο κάπου 850 χιλιάδων το 2015 και έπεται συνέχεια. Αν μείνουν εδώ θα ψοφολογήσουν χειρότερα από ότι στην Τουρκία. Σε περίοδο ανάπτυξης θα μπορούσαμε να σηκώσουμε τους δεκαπλάσιους, και πάρα πάνω, όμως τώρα όχι, και μάλιστα τόσο πολλούς σε τόσο μικρό χρόνο και για απροσδιόριστο διάστημα. Οι άνθρωποι αυτοί πρέπει να έχουν δίοδο προς την Ευρώπη.

Αλήθεια όμως, γιατί χωρίζουμε τους μετανάστες σε πρόσφυγες και οικονομικούς μετανάστες. Μήπως όλοι δεν δικαιούνται μια θέση στον ήλιο. Πολύ σωστά, όμως η συνθήκες που έχουν υπογράψει τα κράτη δεν τους βλέπουν όλους να έχουν την ίδια ανάγκη. Και όντως δεν έχουν την ίδια ανάγκη, οι μετανάστες από την Συρία που μαστίζεται από τον πόλεμο, με τους μετανάστες από την Αλβανία. Από την στιγμή που είναι σαφές ότι οι εταίροι δεν έχουν διάθεση να δεχθούν ούτε καν το σύνολο των προσφύγων είναι αστείο να μιλάμε για διασφάλιση εισόδου σε άτομα που έχουν σαφώς μικρότερη ανάγκη υποστήριξης. Έτσι ο διαχωρισμός προσφύγων από οικονομικούς μετανάστες είναι απαραίτητος για να διασφαλιστεί ότι η πλέον ευπαθής ομάδα θα τύχει μιας αυξημένης πιθανότητας υποστήριξης.

orestis

Postby orestis » Thu Jan 28, 2016 8:25 pm

Πριν από πολύ καιρό οι θεωρητικοί του Μαρξισμού είχαν καταλήξει σε δύο βασικές προϋποθέσεις για μια ριζική αλλαγή, ενάντια σε μια υπάρχουσα δομή. Πρώτη ότι δεν γίνεται τοπικά. Δεν μπορεί η Ελλάδα να σηκωθεί και να πει αύριο πάμε για τον σοσιαλισμό, θα είναι ένα κακόγουστο αστείο. Οι παραγωγικές δομές του τεχνοκρατικού πολιτισμού και οι συσχετισμοί δυνάμεων δεν επιτρέπουν τέτοιες αλλαγές. Κάθε αλλαγή, ενάντια στο υπάρχον καθεστώς και τις ορέξεις της άρχουσας τάξης, θα πρέπει να συμβεί σε ένα ευρύτερο χώρο. Εν προκειμένω ο μόνος τέτοιος είναι η ε.ε. είτε μας αρέσει, είτε όχι, και εμένα δεν μου αρέσει.... Το δεύτερο ότι οι αλλαγές δεν γίνονται από μειοψηφίες. Είναι απαραίτητο να έχει την ισχυρή διάθεση για αλλαγή μια ευρεία πλειοψηφία, ώστε να βρει την δύναμη να αντιπαρατεθεί στις δυνάμεις που χειρίζονται την εξουσία και είναι αντίθετες στην αλλαγή. Έτσι συμπερασματικά είναι αδύνατο να γίνουν σοβαρές αλλαγές, χωρίς την συνειδησιακή αλλαγή του συνόλου των πολιτών της ε.ε.

Είτε μας αρέσει λοιπόν, είτε όχι, θα πρέπει να θεωρούμε δεδομένη την παραμονή μας στην ε.ε., την παραμονή μας στο € (για κάποιο διάστημα τουλάχιστον), τον καπιταλισμό και μάλιστα βραχυπρόθεσμα στην νεοφιλελεύθερη εκδοχή του, την παραμονή μας στο νάτο, το πολίτευμα της αστικής δημοκρατίας, την ύπαρξη των ματ και την αστυνόμευση (με τις γνωστές τους κομματικές προτιμήσεις), τους περιορισμούς στην μετανάστευση, τον διαχωρισμό προσφύγων και μεταναστών, τις αδικίες και αρκετά άλλα.
Σε αυτό το πλαίσιο είναι αναγκασμένη να κινηθεί κάθε κυβέρνηση που έχει στοιχειωδώς καλές προθέσεις, μετρώντας τις συμμαχίες της, την υποστήριξη που έχει εντός και εκτός της χώρας και την δύναμη των εχθρών της, ή να αφήσει την θέση της σε μια άλλη που δεν θα έχει πρόβλημα να κινηθεί σε αυτά τα πλαίσια, ή σε κάποια που θα γουστάρει αυτά τα πλαίσια....
Και αντίστοιχα κάθε ομάδα που έχει πρόθεση να βοηθήσει τους συνανθρώπους μας, δεν θα πρέπει να αγνοεί τις συνθήκες μια και δεν μπορεί να τις αλλάξει.

Περιέγραψα μια μηδενιστική προσέγγιση;
Ίσως έτσι να φαίνεται, όμως στην πραγματικότητα όλοι ξέρουμε ότι οι βαθμοί ελευθερίας σε κάθε πραγματική κατάσταση είναι περιορισμένοι. Και σε αυτή την πραγματική κατάσταση, και τα στενά της πλαίσια, κάποια ομάδα θα διαχειρίζεται εξ αντικειμένου, την εξουσία. Θα έχει κάποιες καλές ή κακές προθέσεις, θα κάνει κάποια λάθη και θα καταφέρει και κάποια πράγματα.

orestis

Postby orestis » Wed Feb 17, 2016 4:14 pm

Μητσοτάκης τώρα στο Mega απαντά στα επίκαιρα ερωτήματα.
"Καταδικάζω την βία από όπου και αν προέρχεται, οι ταραξίες πρέπει να συλληφθούν. Η επιθέσεις ενάντια στους αστυνομικούς από αυτοαποκαλούμενους εκφραστές των αγροτών, θα πρέπει να παταχθούν παραδειγματικά και οι ένοχοι να συλληφθούν."
"Τα μπλόκα των αγροτών καταστρέφουν την οικονομία και ιδίως τις εξαγωγές. Απεμπολούν τις ελάχιστες ελπίδες ανάκαμψης ενώ μεσοπρόθεσμα θίγουν τον τουρισμό και ταλαιπωρούν το σύνολο των πολιτών της χώρας, δημιουργώντας κινδύνους ακόμα και για την ζωή ανθρώπων. Η κυβέρνηση όφειλε να στείλει τους υπαίτιους στην δικαιοσύνη και να ανοίξει τους δρόμους."

Προχρονολογιμένη πρωταπριλιά...
Δεν φαντάζομαι να το πίστεψε κανείς. Δικό μου ήταν το αστείο.
Η ν.δ. τηρεί την ενδέκατη εντολή του Πανάγαθου, ότι είναι κακό για τον σύριζα είναι καλό για την ανθρωπότητα....
Άρα τα μπλόκα....

orestis

η Ράνια Σβίγκου διόρισε τον σύντροφό της στο υπουργείο Ναυτιλίας

Postby orestis » Wed Feb 17, 2016 4:44 pm

Τίτλος στην iefimerida.
Image
"Πληροφορίες ότι και η Ράνια Σβίγκου διόρισε τον σύντροφό της στο υπουργείο Ναυτιλίας [ΦΕΚ]http://www.iefimerida.gr/news/248816/plirofories-oti-kai-i-rania-svigkoy-diorise-ton-syntrofo-tis-sto-ypoyrgeio-naytilias-fek
Όπως το καταλαβαίνω εγώ, μας λέει ότι στο υπουργείο Ναυτιλίας διορίστηκε σαν μόνιμος κάποιος κολλητός κατά παράβαση του ασεπ. Απολύτως απαράδεκτο.

Το δημοσίευμα όμως μας τα αλλάζει λίγο μόλις μπούμε στο κείμενο.
"ο Χρήστος Φωτιάδης διορίστηκε στη θέση του ειδικού συνεργάτη στο υπουργείο Ναυτιλίας, χωρίς πτυχίο."
Οπότε ο Χρηστάρας όχι μόνο πήδηξε άλλους παρακάμπτοντας το ασεπ, αλλά διορίστηκε και σε θέση που απαιτεί ειδικά προσόντα πτυχιούχου, χωρίς να έχει πτυχίο. Δυο φορές απαράδεκτο.
Και προς απόδειξη έχουμε και σκαναρισμα από το φεκ.
Περιττό να κοιτάξουμε το φεκ, αλλά μια και φτάσαμε ως εδώ ας ρίξουμε μια ματιά.

Και ως εκ θαύματος, ο Χρήστος διορίστηκε σε κενή θέση μετακλητού υπαλλήλου, κατηγορίας ΔΕ με ΣΤ βαθμό, στο πολιτικό γραφείο του υπουργού Ναυτιλίας.
Πάει η μονιμότητα, πάει ο διορισμός στο υπουργείο Ναυτιλίας, πάει και η παράβαση του ασεπ, πάει και η θέση ειδικού συνεργάτη.
Και όλα αυτά από τα στοιχεία που μας δίνει απλόχερα η iefimerida.

Τι έμεινε;
Ο υπουργός ναυτιλίας θεώρησε κατάλληλο σαν βοηθό του τον Χρηστάρα και μάλλον θα τον κρατήσει στο πολιτικό του γραφείο σαν βοηθό, μέχρι να χάσει το υπουργηλίκι. Την άλλη μέρα τέλος η πρόσληψη για τον Χρηστάρα...
Βέβαια είναι πλήγμα για την Ελλάδα ότι θα πληρώνουμε σαν μετακλητό τον συγκεκριμένο γκόμενο (αν ισχύει) και όχι κάποια βαφτισιμιά του μητσοτακέικου που θα ήταν και ποιο αξιόπιστη.

Αλλά τι να κάνουμε η ζωή είναι σκληρή, και οι άτιμοι υπουργοί της παρούσας κυβέρνησης έχουν το θράσος να επιλέγουν άτομα που θεωρούν δικούς τους για να χειρίζονται τα πολιτικά τους γραφεία.
Και σαν να μην φτάνει αυτό, μας μείωσαν και στους μισούς τους μετακλητούς και μετά άντε να βολέψει ο επόμενος Προθυπουργάρας μας τους δικούς του. Άσε που τους ψαλίδισαν και τους μισθούς. Από τώρα έχει γουρλώσει τις ματάρες του ο άνθρωπος. Δράμα σου λέω.....

orestis

Για τους συγγενείς μετακλητούς....

Postby orestis » Wed Feb 17, 2016 4:45 pm

Επί της ουσίας.
Η παρούσα κυβέρνηση μείωσε τους μετακλητούς σε λιγότερο από τους μισούς. Άκουσες κανένα μπράβο για την πρακτική της; Εγώ όχι.
Μείωσε ακόμα τις απολαβές τους και έβαλε και ταβάνι σε δάφτες. Μήπως για αυτό άκουσες κάποιον καλό λόγο; Εγώ το αντίθετο.
Εφεύρε αυτή την πρακτική των μετακλητών σε πολιτικά γραφεία; Όχι, άκουσες να βρίζουν αυτούς που την εφεύραν;
Ο Αποστολάκης και όλοι οι μετακλητού των περασμένων ετών, επιλέχθηκαν μήπως με αξιοκρατικά κριτήρια ή με πελατειακά, φιλικά, γκομενικά, οικογενειακά, κομματικά κριτήρια; Τι άλλαξε προς το χειρότερο και έχει γίνει της πουτάνας, ενώ πριν λίγο καιρό τα μμε σφύριζαν αδιάφορα;
Και τέλος πάνω στην συγκεκριμένη ανάρτηση, διαφωνείς κάπου ότι είναι λάσπη και χρειάζεται φτύσιμο η εφημερίδα;

Η προσωπική μου θέση είναι απλή και δεν άλλαξε επί σύριζα. Πάντα η ίδια ήταν. Αν ο υπουργός για να κάνει καλά την δουλειά του θεωρεί ότι τον βολεύει να προσλάβει την μάνα του να του ψήνει καφέ ή την γκόμενά του να τον ξαλαφρώνει από την ένταση, δεν έχω κανένα πρόβλημα, την στιγμή που δεχόμαστε ότι χρειάζεται να έχει ένα δυο πέντε βοηθούς. Ας τους διαλέξει όπως θέλει, από όποιον θεωρεί κατάλληλο. Δεν υπάρχει και άλλος τρόπος επιλογής στο τέλος τέλος.

Εκεί που έχω πρόβλημα είναι να έχει μια στρατιά από μετακλητούς που να τους μονιμοποιεί από το παράθυρο, σε θέσεις ασέπ, ιδίως χωρίς να έχουν προσόντα.

orestis

Έχουμε καλύτερες επιλογές για κυβέρνηση;

Postby orestis » Tue Jun 07, 2016 11:40 am

Πριν από πολλά πολλά χρόνια, γίνονταν εκλογές και το φουκαριάρικο το κκε.εσ. ήταν μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας.
Τελικά δεν μπήκε στην βουλή.
Τότε το ψήφισαν κυρίως άνθρωποι άσχετοι με το κόμμα αυτό, μια και οι περισσότεροι δικοί του, προτίμησαν να ψηφίσουν πασόκ για να φύγει η ν.δ. (βέβαια η ιστορία τους επιφύλασσε μελλοντικά κάποιες εκπλήξεις).
Μεταξύ αυτών που το ψήφισαν ήμουν και εγώ και αρκετοί φίλοι μου. Ένας όμως που ήταν αποφασισμένος να ψηφίσει κκε.εσ. ψήφισε τελικά πασόκ. Μάλιστα μου περιέγραφε ότι έβαλε το ρολόι του να ξυπνήσει πρωί πρωί, μην του τύχει τίποτα και δεν προλάβει να ψηφίσει.
Γιατί;
Είχε δει την συγκέντρωση της ν.δ. την προηγούμενη μέρα και τρόμαξε από το μέγεθος και το "πάθος"....

Χθες λοιπόν ένας φίλος μου έλεγε ότι πρέπει να είμαι ο μόνος εναπομείνας πολίτης που υποστηρίζει τον σύριζα εκτός από τον Τσίπρα.
Όμως κάνει ένα μικρό λάθος, ούτε εγώ, ούτε όσοι ψήφισαν σύριζα και ενδέχεται να τον ξαναψηφίσουν, ούτε κατά την γνώμη μου και ο Τσίπρας, δεν υποστηρίζουμε τον σύριζα.
Τις εναλλακτικές βλέπουμε και τρέμει το φυλλοκάρδι μας.

orestis

Μια φορά και ένα καιρό.

Postby orestis » Wed Jun 22, 2016 3:11 pm

Μια φορά και ένα καιρό, δυο μαντραχαλάδες βιάσανε, κλέψανε, και βασανίσανε μια γυναίκα. Την παράτησαν ετοιμοθάνατη. Έτυχε κάποιος χριστιανός να περνά από εκεί και να την μαζέψει. Ζήτησε βοήθεια από τους συγγενείς της, αλλά αυτοί πλιατσικολογούσαν το σπίτι της και το νοσοκομείο του πρότεινε ευθανασία. Έραψε λοιπόν όπως όπως τα τραύματα με μια σακοράφα και τριχιά, μπας και την γλυτώσει. Αλλά η γυναίκα δεν είχε σώσιμο.
Και οι εφημερίδες γράψανε για το συμβάν: ο στυγερός βασανιστής την έραψε με σακοράφα και τριχιά....

caprica

Postby caprica » Fri Jul 22, 2016 7:25 pm

Ίσως ακούσατε για κάποιον νέο από την "βουλή την νέων" που καταφέρθηκε ενάντια στην μείωση των ωρών διδασκαλίας των αρχαίων, απευθυνόμενος στην Φίλη.
Σχετικά βρήκα το πολύ ενδιαφέρον κείμενο, μακριά από λαϊκισμούς και πολιτικαντισμούς, το οποίο και παραθέτω με την ανάλογη παραπομπή:
Με αφορμή τον διάλογο υπουργού παιδειας και εφηβου βουλευτη, σκέφτομαι πως επανέρχονται στο προσκήνιο όσα είχε πει ο Basil Bernstein για τη φωνή των υποκειμένων: Ο συμβολικός και παιδαγωγικός έλεγχος φυσικοποιεί τις ταξινομήσεις και περιχαράξεις της γνώσης και κατασκευάζει την πραγματικότητα θέτοντας όχι μόνο το μήνυμα αλλά και τα όριά του. Εκτεθειμένα σε πάνω από 10 χρόνια επίσημης σχολικής θέσμισης , τα υποκείμενα έχουν φυσικά υιοθετήσει τις προυποθέσεις του παιδαγωγικού λόγου και τις συναφείς παιδαγωγικές πρακτικές: είναι υπερ των παρελάσεων , της φορμαλιστικής κενής διδασκαλίας αρχαίων κλπ...
Αν είναι λοιπόν η φωνή μιας κοινωνικής κατηγορίας (πχ λόγος στη βουλή των εφήβων) εκείνη που συγκροτείται από τον βαθμό εξειδίκευσης των κανόνων λόγου που ρυθμίζουν και νομιμοποιούν τη συγκεκριμένη μορφή επικοινωνίας ως προς το περιεχόμενο και το ύφος , τότε ναι , ήταν αναμενόμενο να εκφραστούν έτσι οι έφηβοι βουλευτές γιατί βρίσκονται ακόμη εντός της κυρίαρχης σχολικής θέσμισης.
Πριν απογοητευτούμε όμως και στραφούμε προς τη συλλογιστική ότι μόνο εκτεθειμένα σε άλλες πλαισιώσεις αλλάζουν και αναδιαμορφώνουν τη φωνή τους τα υποκείμενα , ερχόμενα σε σύγκρουση φωνών, πριν το κάνουμε αυτό (που είναι εν μέρει σωστό βάσει της ανάπτυξης και της ηλικίας τους) θα πρέπει να αναλογιστούμε πάνω σε δυο πράγματα:
1) Γιατί δεν καλλιεργεί το σχολείο μια ανθιστάμενη ανάγνωση των ίδιων των λόγων και θεσμίσεών του (υπάρχουν πολλές προφανείς και μη εξηγήσεις) και
2) Πώς γίνεται να υπάρχουν παιδαγωγικά υποκείμενα τα οποία καταφέρνουν να σκέφτονται διαφορετικά και κυρίως , γιατί τα συναντάμε στα περιθώρια των τάξεων (συνήθως, όχι πάντα) και δεν είναι ποτέ αυτοί που εκπροσωπούν μια βουλή των εφήβων;
Η σύντομη απάντηση στο δεύτερο έγκειται στις προυποθέσεις που αφήνουν οι θεσμίσεις για την ίδια την αμφισβήτησή τους σε συνδυασμό με την υποκειμενικότητα , την ταξικότητα , τη θέση , τη φωνή και το πλαίσιο στο οποίο μπορούν ν αρθρωσουν λόγο αντίστασης τα υποκείμενα. Επίσης σημασία έχει και η ίδια η θέσμιση και ο λόγος του θεσμού της βουλής των εφήβων. Τεράστιο ζήτημα. Θα μπορούσε να γίνει διδακτορικό...

Με δυο λόγια.... υπάρχουν και μαθητές που σκέφτονται διαφορετικά αλλά ελάχιστοι από αυτούς θα έχουν την ταξική και ακαδημαική σκευή για την βουλή των εφήβων και υπάρχουν και μαθητές των οποίων ο λόγος ενισχύθηκε από την ομιλία του εφήβου βουλευτή όπως υπάρχουν και μαθητές (εντός ή εκτός της βουλής των εφήβων) στους οποίους δημιουργήθηκε μια σύγκρουση , μια διαφωνία.Το σε ποιους θα δίνεται το βήμα και με ποιες προυποθέσεις είναι εξαιρετικά πολύπλοκο , το μόνο σίγουρο όμως είναι πως υπάρχει η ελπίδα πως λόγοι σαν του βουλευτή μαθητή δεν αντιπροσωπεύουν ένα ομοιογενές , συλλογικό μαθητικό υποκείμενο (κι ας ξεγελούν τα κεφάλια που κουνίουνται ) , ευτυχώς για όλους μας δεν αντιπροσωπεύουν, ούτε εκπροσωπούν κάτι τέτοιο.....

https://www.facebook.com/maria.perpirak ... 8940235708

orestis

Ο προδότης Φίλης!

Postby orestis » Fri Jul 22, 2016 7:29 pm

Με αφορμή (γιατί η αιτία νομίζω ότι βρίσκεται αλλούς) ένα κείμενο του Φίλη ως προς τον αρμόζοντα χαρακτηρισμό των αιματηρών γεγονότων στον Πόντο, και την απαίτηση να ονομάζεται αυτό γενοκτονία, ο Φίλης έχει χαρακτηριστεί από πολλούς προδότης.

Αναρωτιέμαι γιατί μπορεί να θεωρείται προδότης (και τίνος;) κάποιος που διαφωνεί με ένα νομικό ή ιστορικό χαρακτηρισμό, και επιλέγει μια διαφορετική διατύπωση για να περιγράψει ένα γεγονός.
Έχουμε κάπου απολέσει το δικαίωμα, είτε οι απλοί πολίτες, είτε και οι πολιτικοί και υπουργοί να έχουμε προσωπική γνώμη;
Υπάρχει κάποια αναγκαιότητα να ομονοούμε, σε θέματα τέτοιων ορισμών;
Ακόμα και αν έχει διατυπώσει άποψη η συντριπτική πλειοψηφία των ιδικών, εν προκειμένω των νομικών ή των ιστορικών ως προς τον αρμόζοντα όρο, δεν έχουμε δικαίωμα να έχουμε προσωπική γνώμη;
Ή έχοντάς την αποκτούμε την ιδιότητα του προδότη;

Σημειώνω εδώ, ότι η βουλή δεν είναι αρμόδια για να χαρακτηρίζει κάτι σαν γενοκτονία, να το αναγνωρίσει ναι, εφόσον υφίσταται γενικευμένη αποδοχή του όρου από διεθνή δικαστήρια, ή κοινή άποψη περί του όρου από το σύνολο της παγκόσμιας κοινότητας των ιστορικών.
Κάτι που δεν υφίσταται, αλλά και να υφιστατο δεν θα καταργούσε το δικαίωμα κάποιου να έχει διαφορετική άποψη.

Τέλος από όσο έχω ψάξει το θέμα ο όρος "αιματηρή εθνοκάθαρση" που χρησιμοποίησε ο Φίλης είναι αρκούντως κατατοπιστικός, και νομίζω ορθότερος εν προκειμένω από την γενοκτονία. Οι Τούρκοι δεν νομίζω ότι έχουμε λόγο να υποθέτουμε οτι είχαν σαν κύριο στόχο την εξαφάνιση του ποντιακού πληθυσμού από προσώπου γης, κάτι που θα ονομάζαμε γενοκτονία, αλλά την δημιουργία ενός μονοεθνικού κράτους, αποκαθάροντάς το, με μαχαίρι, εξορία, ή ενσωμάτωση, από κάθε άλλη εθνότητα.
Πάνω σε αυτή την (εγκληματική) λογική στηρίχθηκε και ανταλλαγή των πληθυσμών.

Αλλά και αυτό δεν έχει σημασία. Μπορεί ο Φίλης να είναι 100% λάθος και ο όρος "αιματηρή εθνοκάθαρση" που χρησιμοποιεί να είναι λάθος. Έχει όμως κάθε δικαίωμα να έχει την προσωπική του γνώμη και να την υποστηρίζει, χωρίς αυτό να τον κατατάσσει στους προδότες....

orestis

Postby orestis » Fri Jul 22, 2016 7:57 pm

Απλή αναλογική.
Ας αφήσουμε στην άκρη για λίγο το αν είναι καλή η πρόβλημα.

Έχω μια απορία που ίσως μου απαντηθεί στο μέλλον, ίσως και όχι.
Από στην στιγμή που οι 200 βουλευτές ήταν εξ αρχής πολύ αμφίβολο να μαζευτούν, είναι φανερό ότι οι επόμενες γίνονται με +50 και οι μεθ επόμενες με απλή.
Οπότε σύμφωνα με σχεδόν όλες τις δημοσκοπήσεις ο Κούλης θα πάρει +50 και θα είναι άνετος, μια και θα βρει και μερικά πασοκοποταμιλεβεντικα παλικάρια να βοηθήσουν. Ενώ ο Σύριζα στις μεθεπόμενες που θα εισπράττει την φυσιολογικότατη φθορά της ν.δ., (καθώς ο κόσμος θα θυμηθεί γιατί προτίμησε έστω και βρίζοντας τον Τσίπρα) αν τελικά πάρει πρωτιά θα το παλέψει με απλή.
Κάπως σαν σενάριο μαζοχισμού δεν μοιάζει;

Αντί ο Τ. να κάνει την πάπια ή να κάνει ντρίπλα (ή συμφωνούμε όλοι ή μένουμε με το παλιό, άντε να κάνουμε το δώρο 40) το παίζει κύριος...

Παρόλο που θεωρώ τον Τ. κατά πολύ ηθικότερο άτομο από τον Μ. (συγκριτικά μιλάω έτσι...), δεν το το είχα "να βάλει τα χεράκια του να βγάλει τα ματάκια του" για χάρη της απλής αναλογικής. Τόσα και τόσα έκανε γαργάρα, ας έκανε και αυτό.
Να πήγε να την φέρει στον Κούλη και να αυτό-παγιδεύτηκε δεν το νομίζω πιθανό. Μπορούσε να το πάρει πίσω, επιμένοντας για ευρύτερες συναινέσεις, ώστε να έχει νόημα η πολιτική πράξη (θα γελάγαμε αλλά στην πολιτική η μνήμη των πολιτών είναι λίγο καλύτερη απο χρυσόψαρου).

Οπότε βλέπω δύο τινά. Το πρώτο να κάνω λάθος και ο άνθρωπος να είναι πολύ ποιο ακέραιος χαρακτήρας από όσο νόμιζα (εν προκειμένω σε σημείο βλακείας). Το δεύτερο να έχει σοβαρές ενδείξεις ότι θα είναι πρώτος στις επόμενες, παρά τα όσα βλέπουν το φως της δημοσιότητας. Κάτι τέτοιο είναι ένα μεγάλο στοίχημα που δύσκολα θα το κερδίσει, όμως με αυτή την μοναδική μεταπολιτευτικά αντιπολίτευση και κάποια καλά νέα, δεν μου φαίνεται και αδύνατο. Βέβαια αυτό το σενάριο σημαίνει σύντομα εκλογές, μια και οι δυναμικές αλλάζουν.
Τρίτη πιθανότητα δεν βλέπω, αλλά η πληροφόρησή μου είναι ενός κοινού θνητού, και η επαφή μου με την πολιτική μικρή.

Return to “Πολιτική σκηνή της Ελλάδος”